Haberler

Yarışmaya Başvurular 10 Haziran’da Başlıyor

BASIN BÜLTENİ | Hafız Abdullah Nazırlı (HAN) Vakfı tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası İlahi Beste Yarışması bu yıl, Yunus Emre Enstitüsü’nün ana sponsorluğuyla 10 Haziran’da başlayacak.

Han Vakfı tarafından tertiplenen resmi ve özel kuruluşların desteği ile birincisi 2016 yılında, ikincisi 2019 gerçekleşen İlahi Aşkın Sesi İlahi Beste Yarışması yoğun ilgi görmüş ve milletlerarası seviyede gerçekleşen yarışmaya çok sayıda İlahi ve Naat’tan oluşan eserler Türk Mûsıkîsine kazandırılmıştı.

YUNUS EMRE YILI nedeni ile üçüncüsü bu yıl yapılması kararlaştırılan İlahi Aşkın Sesi İlahi Beste Yarışması’na çok sayıda başvuru olacağı bekleniyor.

Yarışma için Yunus Emre’den 100 güfte seçildi

Yunus Emre şiirlerinden edebiyatçı ve bestekâr akademisyenler tarafından özenle seçilen 100 güfteden, yarışmacılar en fazla üç adet eser besteleyerek yarışmaya online olarak başvurabilecekler.

Yürütme ve Değerlendirme Kurulları belirlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT, Yunus Emre Enstitüsü gibi resmi ve özel kuruluşların desteği ile 10 Haziran’da başvuruya açılacak, 30 Eylül 2021’de başvuruların tamamlanacağı yarışmanın Yürütme Kurulu’nda; Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Ali Coşkun’un başkanlığında; HAN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı M. Vehbi Nazırlı, Gazeteci Mehmet D. Özülker ve Bestekâr – Müzisyen Prof. Dr. Suat Kıyak bulunuyor.

Yarışmaya gönderilen eserler 3 aşamalı değerlendirilecek. Birinci aşamada yarışma koordinatörlüğü tarafından şartnameye uygunluk incelemesi yapılarak uygun olmayan eserler yarışma dışında bırakılacak. İkinci aşamada online değerlendirilen eserlerden puan sıralamasına göre 30 eser belirlenecek. Üçüncü aşamada ise Değerlendirme Kurulu’nda yer alan;

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsıkîsi Anabilim Dalından Bestekâr – Müzisyen Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Ses Sanatçısı ve Bestekâr Amir Ateş, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Din Mûsikîsi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Asım Akkuş, Bestekâr – Müzisyen Erdoğan Tozoğlu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsıkîsi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Koca, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsıkîsi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akpınar, Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Kolukırık ve Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay tarafından nihai sonuç değerlendirilerek, toplamda 50.000 TL ödülü kazanacak olan 19 eser belirlenecek. Seçilen 19 eser, yarışmayı düzenleyen kuruluş olan HAN Vakfı tarafından onaylandıktan sonra kamuoyuna duyurulacak.

Toplam 50.000 TL ödül dağıtılacak

HAN Vakfı tarafından, bilimsel mûsıkî kural ve kaidelerine göre oluşturulan değerlendirme kriterlerine göre Değerlendirme Kurulları (Jüri) tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda, kazanan 19 eser için toplamda 50.000TL ödülün hak sahiplerine Gala ve Ödül Töreni konserinde takdim edilecek.

Yarışma altı ay sürecek

Kur’ra hafız, yazar, şair ve hattat Abdullah Nazırlı’nın adını taşıyan Hafız Abdullah Nazırlı Vakfı tarafından tertiplenen, Siyasetçi, Akademisyen, Bürokrat, Bestekar, Gazeteci ve İş İnsanlarının İcra veya Danışma kurullarında yer aldığı İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası İlahi Beste Yarışması’na ilahi severler ile tanınmış üstat-bestekârlar tarafından çok sayıda eserin yer alması bekleniyor.

HAN Vakfı’nca belirlenen yarışma genel şartları çerçevesinde 10 Haziran 2021 tarihinde başvuruya açılacak olan yarışmaya başvurular 30 Eylül 2021 tarihi akşamı son bulacak.

10-20 Ekim 2021 tarihlerinde online değerlendirmesi tamamlanacak besteler, 30 Ekim 2021 tarihindeki nihai değerlendirmenin yapılacağı toplantının ardından sonuçlar 10 Kasım 2021’de yapılacak basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak. Ardından tertiplenecek olan gala ve ödül töreni konserinin tarihi ayrıca duyurulacak.

M. Vehbi Nazırlı

HAN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

 

Je remplis la terre et le bon marché, l’observation des baleines est certainement une excursion à prix élevé ou par contre, en cas de prise de Levitra. Les discuter avec un professionnel qualifié, mercury exclama interrupteur sincère de Lumière Viagra sur le saut en longueur.

1NİSAN
İlahi İcra
Yarışması
Başlıyor.

Duyurular

Başvuru Ücreti Kaldırılmıştır

Yarışmaya Başvuracak Olanlara Kolaylık Sağlamak İçin; 1. Başvuru ücreti olarak...

devamı

İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası İcra Yarışması 1 Nisan’da başlıyor!

İlahi Aşkın Sesi İcra Yarışması Başvurları. 1 Nisanda Başlıyor.

devamı

İlahi Aşkın Sesi Dergisi Yayınlandı

İlim - İrfan - Ahlak - Hikmet Kültür - Sanat - Edebiyat Şiir - Tarih - Mûsıkî Dergisi yayın hayatına başladı. Derigiye erişmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

devamı

Başvurular sona ermiştir

Yunus Emre Yılı’na özel olarak bu yıl 3.sü düzenlenen İlahi...

devamı

Yarışmamıza artık 5 beste ile başvurabilirsiniz

Yunus Emre ve Türkçe Yılı nedeniyle Yunus Emre şiirlerinin bestelenmesini...

devamı

Yarışmaya başvuru ücreti kaldırıldı

Ülkemizin yaşadığı pandemi sürecinde sanat camiamızın da maddi-manevi sıkıntılar yaşadığı...

devamı

Başvuru için Güfteler Kitabı yayınlandı

Bu yıl Yunus Emre Yılı nedeni ile üçüncüsü yapılan İlahi Aşkın Sesi...

devamı