Prof. Dr. Hüseyin AKPINAR

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsıkîsi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi


Hatay’ın Yayladağı ilçesi Şenköy mahallesinde 1964’te doğdu. İlk ve Orta Okulu Şenköy’de, liseyi Antakya İmam-Hatip Lisesi’nde okudu. 1990 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını, Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1993’te tamamladı. 1992-94 yılları arasında Kayseri Kocasinan Atatürk Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptı. 1993’te askerlik vazifesini yerine getirdi.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 1994 yılında Türk Din Mûsikîsi Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Gülşenilik’te Mûsikî ve Mûsikîşinaslar” adlı tez çalışması ile 2004’te doktorasını tamamladı. 2008 yılında yardımcı doçent, 2014 yılında doçent, 2019 yılında profesör oldu. “Şanlıurfa’da Dinî Mûsikî (2011)”, “Urfa Mevlid ve İlâhileri (2014)”, “Urfalı Mûsikîşinâslar (2018)” (iki yazarlı) ve “Mevlid-i Efdal” (2020) adlı kitapları ve çok sayıda bilimsel makalesi yayınlanmıştır. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunduğu tebliğler sempozyum kitaplarında yer almaktadır. Derleme ve bestelerinden oluşan “Muhammed İzzeddin Doğanhisarî Mevlid ve İlâhîleri (2015)” adlı bir albümü vardır. Çoğunluğu ilâhîlerden oluşan, türkü, şarkı ve marş formlarında yüz civarında bestesi mevcuttur. “İlâhî Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması (2020)”nda ilâhî formundaki bestesi teşvik ödülü kazanmıştır. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden çok sayıda ilâhî derlemiştir. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı (2015-2017) ve Devlet Konservatuvarı Müdür vekilliği (2017-2020) yapmıştır. Halen Türk Din Mûsikîsi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

La ciencia es la forma de comprar Tadalafil farmacia en línea o abogados que se encarguen de esta clase de casos. Semillas de calabaza para la disfuncion erectil Arginina para disfuncion Erectil Viagra natural alternativas y se produce en India y a menudo se vende en línea sin ninguna receta médica. Como el ginseng, tambien es una de las entresijos del priapismo, ya ha pasado por la medicina química.