Amir ATEŞ

Ses Sanatçısı – Bestekâr


1942 yılında İzmit’in Kandıra ilçesinde doğdu. Hâfız olan babasının etkisinde kalarak ve güzel olan sesi ile Kur’an okumak şevkiyle Hıfzı’nı tamamlayarak hâfız oldu. 1956 yılında İstanbul’a giderek Hacı Hâfız AKKUŞ Efendi’den Kur’an dersleri almaya başladı. Eğitimini dini yönde geliştiren bestekâr, İstanbul’da zamanının en değerli üstatlarından feyz almanın gayreti içinde olmuş Kemal BATANAY, Sabahattin VOLKAN, Saadettin KAYNAK gibi büyüklerin öğrencisi oldu. 1959 yılında belediye Mezarlıklar Müdürlüğüne memur olarak çalışmaya başladı. Aynı yılda Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin çalışmalarına katıldı. Burada Emin ONGAN’ın öğrencisi oldu.

Musikimizin sanat, dini halk müziği ve saz eserleri gibi dallarında bugüne değin 700-800 civarında eser musikiye hediye etti. İlk olarak sözleri Reha Güzey’e ait olan “Gönlüm özler kaybolan manalı mahzun çehreni” isimli güfteyi Hüzzam makamında besteledi. Üsküdar Musiki Cemiyeti’ndeki hocalığının yanı sıra; “Anadolu Yakası Telefon Baş Müdürlüğü”, “Türkiye Denizcilik İşletmeleri”, “İstanbul Ehl-Kur’an ve Mevlidhânlar Derneği” Tasavvuf koroları gibi birçok topluluktan başka Diyanet İşleri Başkanlığı seminer ve kurslarında da hocalık yaptı.

Besteci olarak tanınan sanatçı, Mevlidhân olarak da ününü duyurdu ve bu yönde de pek çok öğrenci yetiştirdi. Hicaz makamında “Seni ben unutmak istemedim ki”, “Kaybolan yıldız gibi çıldıran yalnız gibi” Kürdîlihicazkâr makamında “Her güzel bağından bir gül seçerdi” ve daha birçok güzel şarkıların yanı sıra dini bestelerinden oluşan 5 kaset ve CD hâlindeki eserleri ile musiki dünyasına renk kattı.