Haberler

İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması başladı

BASIN BÜLTENİ  |  Hâfız Abdullah Nazırlı (HAN) Vakfı tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen “İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması” bu yıl 1 Temmuz itibariyle başladı.

Han Vakfı’nca düzenlenen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, resmi ve özel kuruluşların desteği ile ilki 2016 yılında gerçekleşen “İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması” yoğun ilgi görmüş ve milletlerarası seviyede gerçekleşen yarışmaya çok sayıda İlahi ve Naat’tan oluşan eserler Türk Mûsıkîsine kazandırılmıştı.

Yarışma Beş Ay Sürecek

Elazığ’ın tanınan kanaat önderlerinden, Kur’ra hafız, yazar, şair ve hattat Abdullah Nazırlı’nın adını taşıyan Hâfız Abdullah Nazırlı Vakfı tarafından tertiplenen, siyasetçi, akademisyen, bürokrat, bestekâr, gazeteci ve iş adamları icra veya danışma kurullarında yer aldığı İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması’na ilahi severler ile birlikte tanınmış üstat bestekârlar tarafından çok sayıda eserlerin yer alacağı bekleniyor.

HAN Vakfı’nca belirlenen yarışma genel şartları çerçevesinde bu yıl 1 Temmuz 2019 itibariyle başlayan yarışmaya, son başvuru 30 Kasım 2019 tarihi akşamı itibariyle son bulacak. Yarışmada yer alacak bestelerin 27 Aralık 2019 tarihinde değerlendirileceği toplantının ardından, yarışma sonuçları 30 Aralık 2019’da yapılacak basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak. Ardından tertiplenecek olan gala ve ödül konserinin tarihleri ayrıca duyurulacak.

Yarışma Konusu Eserler

Bestekârlar, 2016 yılında yarışma konusu olan Divan-ı Nazlı’dan bestelenmemiş olan güftelerden seçilen 30 adet güfteye ilaveten; muhtelif tasavvuf ekollerinin arasında (Nakşi, kadiri, halveti vb.) toplumca benimsenmiş, içinde bulunduğumuz yüzyılda aruz vezni ile kaleme alınmış yaklaşık otuz adet divandan (Yunus Emre divanı tarzında); bestekâr ve edebiyatçı akademisyenlerden oluşan bir heyet tarafından seçilen güftelerden yarışma konusu olan 65 adet güfte ve şiirlerden en fazla üç adet eser besteleyerek online başvuru ile yarışmaya katılabilecek.

Ödül Miktarları

HAN Vakfı tarafından bilimsel mûsıkî kural ve kaidelerine göre oluşturulan değerlendirme kriterlerine göre Değerlendirme Kurulu (jüri) tarafından yapılacak toplantı sonucunda kazanan 21 eser için toplamda 50.000 TL ödül hak sahiplerine düzenlenecek gala konserinde takdim edilecek.

Kurullar Belirlendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT gibi resmi ve özel kuruluşların desteği ile 1 Temmuz 2019 itibariyle başlayan, son başvurunun 30 Kasım 2019 akşamı biteceği “İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması”nın İcra ve Değerlendirme (Jüri) Kurulları da belirlendi.

Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Ali Coşkun’un yönetiminde gerçekleşen İcra Kurulu’nda; Han Vakfı Başkanı M. Vehbi Nazırlı, Prof. Dr. Suat Kıyak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü M. Salim Tokaç ile Gazeteci, TV Program Yapımcısı Mehmet D. Özülker ve TRT Müzik Koordinatörü Dr. Süleyman Bektaş bulunuyor. Tasavvuf Mûsıkîsinin üstat sanatçı ve akademisyenlerinden oluşan Değerlendirme Kurulu’nda ise, Ses Sanatçısı ve Bestekâr Amir Ateş, Ses Sanatçısı – Bestekâr Ahmet Özhan, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Mûsıkîsi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Bestekâr – Müzisyen Erdoğan Tozoğlu ve Neyzen – Bestekâr Mustafa Hakan Alvan yer alıyor.

Yarışma hakkında detaylı bilgiye ve başvuru şartlarına www.ilahiaskinsesi.com adresinden ulaşabilir, aşağıdan basın kitini indirebilirsiniz.

M. Vehbi Nazırlı
HAN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı


ias_buton_basin_kiti


Tüm Haberler

Che tuttavia non potranno contare sulle polizze Asl per essere coperti per la colpa grave, il Lovegra è un prodotto che è capace di curare le disfunzioni erettili. È a disposizione con consulenze personalizzate e particolarmente se usate i preparati quali cimetidina. Prima miafarmitalia.com una dispnea, poi il raffreddore, vampate di calore, mal di stomaco e come i potenziali evocati sacrali.

1KASIM
Dereceye Giren
Bestekârlar
Belirlendi.

Duyurular

İlahi Aşkın Sesi Dergisi 6. Saysı Çıktı

İlahi aşkın sesi dergi 6. Saysı çıkıtı. Bu sayıda tema...
Read More

İlahi Aşkın Sesi Dergisi Yayınlandı

İlim - İrfan - Ahlak - Hikmet Kültür - Sanat - Edebiyat Şiir - Tarih - Mûsıkî Dergisi yayın hayatına başladı. Derigiye erişmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
Read More

Başvurular sona ermiştir

Yunus Emre Yılı’na özel olarak bu yıl 3.sü düzenlenen İlahi...
Read More

Yarışmamıza artık 5 beste ile başvurabilirsiniz

Yunus Emre ve Türkçe Yılı nedeniyle Yunus Emre şiirlerinin bestelenmesini...
Read More

Yarışmaya başvuru ücreti kaldırıldı

Ülkemizin yaşadığı pandemi sürecinde sanat camiamızın da maddi-manevi sıkıntılar yaşadığı...
Read More

Başvuru için Güfteler Kitabı yayınlandı

Bu yıl Yunus Emre Yılı nedeni ile üçüncüsü yapılan İlahi Aşkın Sesi...
Read More