Haberler

İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması’na Yoğun İlgi

BASIN BÜLTENİ  |  Hafız Abdullah Nazırlı (HAN) Vakfı tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve ikincisi bu yıl düzenlenen “İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması”na yurt içinden ve yurt dışındaki Türk Tasavvuf Mûsıkî sevenler tarafından yoğun ilgi gördü.

1 Temmuz’da başlayan yarışmaya geçen iki aylık süre içerisinde çok sayıda musiki severlerin online başvuruyu kullanarak bir birinden güzel güfteleri ile katıldıkları gözlendi. Yarışmaya tanınmış bestekâr ve akademik çevrelerden 1.000 civarında eser ile başvuru bekleniyor.

Başvurular 30 Kasım’da Sona Erecek

1 Temmuz’da başlayan “İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması” 30 Kasım 2019 tarihi akşamı son bulacak. Yarışmada yer alacak bestelerin 27 Aralık 2019 tarihinde değerlendirileceği toplantının ardından, sonuçlar 30 Aralık’ta yapılacak basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak. Gala ve ödül konserinin tarihleri ise HAN Vakfı’nca ayrıca duyurulacak.

İlk ve Tek İlahi Beste Yarışması

Bestekârlar, 2016 yılında yarışma konusu olan Divan-ı Nazlı’dan bestelenmemiş olan güftelerden seçilen 30 adet güfteye ilaveten; muhtelif tasavvuf ekollerinin arasında (Nakşi, Kadiri, Halveti vb.) toplumca benimsenmiş, içinde bulunduğumuz yüzyılda aruz vezni ile kaleme alınmış yaklaşık otuz adet divandan (Yunus Emre divanı tarzında); bestekâr ve edebiyatçı akademisyenlerden oluşan bir heyet tarafından seçilen 65 adet güfte ve şiirlerden en fazla üç adet eser besteleyerek online başvuru ile yarışmaya katılabilecek.

Özellikle Genç Yarışmacılar İçin Teşvik Ödül Sayısı Artırıldı

Özellikle, halkın benimseyeceği ve dillere pelesenk olan ilahilerin bestelenmesi, beste kalitesinin artırılması ve genç bestecilerin önünü açmak için, “ teşvik ödül “ sayısı artırıldı. Kazanan 21 eser için toplamda 50.000 TL ödülün hak sahiplerine gala konserinde takdim edileceği açıklandı.


Ödülleri görüntülemek için tıklayınız.


Değerlendirme Kriterleri

Değerlendirme Kurulu (Jüri) tarafından yapılacak değerlendirmelerin tarafsızlığı, objektifliği ve yeknesaklığını korumak için HAN Vakfı tarafından, 1.yarışmaya katılanlar, jüri üyeleri ve bazı uzmanlarının görüş ve önerileri doğrultusunda bilimsel mûsıkî kural ve kaidelerine göre “Değerlendirme kriterleri ve değerlendirme ve puanlama esasları” belirlendi.

Yazılım Altyapısı Güçlendirildi

Şartnamede yapılan düzenlemelere uyarlanması için yazılım altyapısı gözden geçirilerek tekrar düzenlendi ve güçlendirildi.

Yarışma Konusu Eserler

Yarışma konusu olan 65 adet güfte ve şiirden oluşan “Güfteler Kitabı” yarışma web sitesinde yayınlandı. Yarışmaya katılmak isteyenler, www.ilahiaskinsesi.com web sitesinde yayınlanan güfte ve şiirlerden en fazla üç adet eser besteleyerek “online başvuru” ile yarışmaya katılabilecek.

Jüri Üyeleri Davet Ediyor

“İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması” nın Değerlendirme Kurulunda bulunan, Tasavvuf Mûsıkîsinin üstat sanatçı ve ses sanatçıları olan; Ses Sanatçısı – Bestekâr Amir Ateş, Ses Sanatçısı – Bestekâr Ahmet Özhan, Tasavvuf Mûsıkîsi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Bestekâr – Müzisyen Erdoğan Tozoğlu ile Neyzen – Bestekâr M. Hakan Alvan yarışmaya katılım için sosyal medya üzerinden yarışmaya katılım daveti yayınladılar.

Bilgilerinize sunar, başarılar dileriz.

M. Vehbi Nazırlı
HAN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

 

Ayrıntılı bilgi için 0312 232 07 34 ile 0534 570 78 10 nolu telefonlardan ya da bilgi@ilahiaskinsesi.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.


ias_buton_basin_kiti


Tüm Haberler

1KASIM
Dereceye Giren
Bestekârlar
Belirlendi.

Duyurular

İlahi Aşkın Sesi Dergisi 6. Saysı Çıktı

İlahi aşkın sesi dergi 6. Saysı çıkıtı. Bu sayıda tema...
Read More

İlahi Aşkın Sesi Dergisi Yayınlandı

İlim - İrfan - Ahlak - Hikmet Kültür - Sanat - Edebiyat Şiir - Tarih - Mûsıkî Dergisi yayın hayatına başladı. Derigiye erişmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
Read More

Başvurular sona ermiştir

Yunus Emre Yılı’na özel olarak bu yıl 3.sü düzenlenen İlahi...
Read More

Yarışmamıza artık 5 beste ile başvurabilirsiniz

Yunus Emre ve Türkçe Yılı nedeniyle Yunus Emre şiirlerinin bestelenmesini...
Read More

Yarışmaya başvuru ücreti kaldırıldı

Ülkemizin yaşadığı pandemi sürecinde sanat camiamızın da maddi-manevi sıkıntılar yaşadığı...
Read More

Başvuru için Güfteler Kitabı yayınlandı

Bu yıl Yunus Emre Yılı nedeni ile üçüncüsü yapılan İlahi Aşkın Sesi...
Read More