Haberler

Han Vakfı Başkanı’ndan Teşekkür Yazısı

Bir asırlık ömrünü hafız ve talebe yetiştirmeye adamış olan kur’ra hafız, yazar, şair ve hattat Abdullah Nazırlı’nın “Divan-ı Nazlı” adlı eserinde yer alan yaklaşık 300 adet Osmanlıca – Türkçe şiirlerin (güftelerin) “Tekke ve Tasavvuf” musikisi kaidelerine göre bestelenmesi için düzenlenen “Milletlerarası İlahi Aşkın Sesi İlahi Beste Yarışması” 2016 yılında düzenlendi ve sonuçlandı.

Türkiye’de ilk defa bu kadar yüksek ödüllü ilahi beste yarışması düzenlenmiş ve MİLLETLERARASI katılımlara açık olduğundan diğer ülkelerden de katılımlar olmuştur. Nitekim 15 Temmuz’da Haçlılar ve içimizdeki işbirlikçileri tarafından ülkemizi işgal teşebbüsüne rağmen; Türkiye’den 50 şehirden, Makedonya, Kerkük, Amerika, Kanada ve muhtelif Avrupa ülkelerinden yarışmamıza 227 adet beste başvurusu yapılmıştır. Değerlendirme Kurulumuz tarafından yapılan elemeler sonrası finale kalan 30 eserden 14’ü ödüle layık görüldü ve bu eser sahiplerine toplamda 54.000 TL ödül verildi. Kazanan eserler Kültür Bakanlığı Konya Tasavvuf Musikisi Topluluğu tarafından 2016 yılında Üsküp, Ankara, İstanbul, Konya ve Elazığ’da konserler verildi.

2017 yılında kazanan eserler yapılan, çalışmalar sonrasında ‘’TRT Repertuarına‘’ alındı. Yarışmaya başvurusu yapılan besteler ve güfteleri “İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması güfte ve Besteleri” bir kitapta toplanarak musiki dünyamıza kazandırıldı. Gayemiz Klasik İslam Tasavvuf Musiki Sanatına ve kültürüne hizmet etmek ve bu anlayışı benimseyen yetenekli bestecilerin yetişmesine yol açarak; Manevi yaşantımız geliştirmek ve gelecek kuşaklara bırakılabilecek bir kültür mirası oluşturmak ve “İlahi aşkı” ifade eden güfte ve şiirlerin insanların gönüllerinde yer etmesini ve gelecek nesillere intikalini sağlamaktır.

Yarışmaya başvurusu yapılan bestelerin tamamının musiki dünyamıza kazandırılması amacı ile seste ve gönülde ahengi birleştiren nameleri aziz milletimizle paylaşmak arzusundayız.

Tasavvuf Musikisi üstadımız Mehmet Kemiksizin hanende ve sazendeleri ile birlikte 14 Ocak 2018 tarihinde Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ‘’zikir formatına’’ uygun eserlerin seslendirildiği “İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması Erenler Meclisi Tasavvuf Musikisi Konserleri’nin” düzenlenmesine değerli katkıları nedeni ile;

Mehmet Kemiksiz ile hanende ve sazendelerine,
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na,
Fatih Belediye Başkanlığı’na,
ELFED Elazığ Dernekler Federasyonu’na,
İlim Yayma Cemiyeti’ne,
İhya İlim Hizmet ve Yardımlaşma Vakfı’na,
Teşrif eden dinleyicilere,

teşekkürlerimizi sunar, bugüne kadar bestelenmemiş olan güftelerin bestelenmesi için tekrar düzenlemeyi planladığımız İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması için sizlerle işbirliği yapmak arzusu ile saygılarımı arz eder, iki cihan saadeti dilerim.

M. Vehbi Nazırlı
HAN Vakfı Başkanı


Tüm Haberler

1NİSAN
İlahi İcra
Yarışması
Başlıyor.

Duyurular

Başvuru Ücreti Kaldırılmıştır

Yarışmaya Başvuracak Olanlara Kolaylık Sağlamak İçin; 1. Başvuru ücreti olarak...

devamı

İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası İcra Yarışması 1 Nisan’da başlıyor!

İlahi Aşkın Sesi İcra Yarışması Başvurları. 1 Nisanda Başlıyor.

devamı

İlahi Aşkın Sesi Dergisi Yayınlandı

İlim - İrfan - Ahlak - Hikmet Kültür - Sanat - Edebiyat Şiir - Tarih - Mûsıkî Dergisi yayın hayatına başladı. Derigiye erişmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

devamı

Başvurular sona ermiştir

Yunus Emre Yılı’na özel olarak bu yıl 3.sü düzenlenen İlahi...

devamı

Yarışmamıza artık 5 beste ile başvurabilirsiniz

Yunus Emre ve Türkçe Yılı nedeniyle Yunus Emre şiirlerinin bestelenmesini...

devamı

Yarışmaya başvuru ücreti kaldırıldı

Ülkemizin yaşadığı pandemi sürecinde sanat camiamızın da maddi-manevi sıkıntılar yaşadığı...

devamı

Başvuru için Güfteler Kitabı yayınlandı

Bu yıl Yunus Emre Yılı nedeni ile üçüncüsü yapılan İlahi Aşkın Sesi...

devamı