Haberler

Yeniden canlanmaya davet ediyoruz

İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması ile Tasavvuf musikisinin mühim değerlerinden biri olan form zenginliğini yeniden canlandırmak, bestecileri son dönemde yeterince eser bestelenmeyen gelenekli formlarda eser bestelemeye davet ediyoruz.

Rivayet odur ki; bir gün, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hz. Ali’ye bir sır verir. Bu öyle derindir ki Hz. Ali’nin yüreğini kor gibi yakar. Bunu kimseyle paylaşamaz. Bu sır içine sığmaz, bunu yüreği daha fazla taşıyamaz olur. Hz. Ali nihayetinde dayanamayıp sırrını kör bir kuyuya söyler. Derin bir nefes çekip kuyuya “Huuuu” diye haykırır. Kuyu bu sırra dayanamayıp, suyla dolup taşar. Kuyunun etrafı küçük bir vaha olur her yerinden sazlıklar çıkar. Derken günün birinde bir âşık bu sazlıktan bir kamış koparır. Ona şekil verip aşk ile üfler. Kamıştan “Huuuu” diye bir ses çıkar.

İşte o ses Hz. Ali’nin sırrıdır. Ve bu sırrı da sadece âşıklar anlar. İşte bu aşk ile dertlenmiş ilim irfan ve tasavvuf ehlinden olan Hâfız Abdullah NAZIRLI’nın gönlünden kopup gelmiş güftelerinin bestelerini bulması amacıyla düzenlenen “İlahi Aşkın Sesi” temalı beste yarışması yetenekli bestecileri bekliyor.


Yarışmaya katılım şartlarını incelemek için tıklayınız.


Tüm Haberler

1KASIM
Dereceye Giren
Bestekârlar
Belirlendi.

Duyurular

İlahi Aşkın Sesi Dergisi 6. Saysı Çıktı

İlahi aşkın sesi dergi 6. Saysı çıkıtı. Bu sayıda tema...
Read More

İlahi Aşkın Sesi Dergisi Yayınlandı

İlim - İrfan - Ahlak - Hikmet Kültür - Sanat - Edebiyat Şiir - Tarih - Mûsıkî Dergisi yayın hayatına başladı. Derigiye erişmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
Read More

Başvurular sona ermiştir

Yunus Emre Yılı’na özel olarak bu yıl 3.sü düzenlenen İlahi...
Read More

Yarışmamıza artık 5 beste ile başvurabilirsiniz

Yunus Emre ve Türkçe Yılı nedeniyle Yunus Emre şiirlerinin bestelenmesini...
Read More

Yarışmaya başvuru ücreti kaldırıldı

Ülkemizin yaşadığı pandemi sürecinde sanat camiamızın da maddi-manevi sıkıntılar yaşadığı...
Read More

Başvuru için Güfteler Kitabı yayınlandı

Bu yıl Yunus Emre Yılı nedeni ile üçüncüsü yapılan İlahi Aşkın Sesi...
Read More