Haberler

Hafız Abdullah’ın Eserleri CSO’da


SABAH GAZETESİ  |  Sahnesinde sıklıkla klasik batı müziği eserlerine yer veren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) konser salonunda bu kez Hafız Abdullah’ın ilahi ve naat’larına genç kuşak besteciler tarafından yapılan yorumlar yankılanacak.

Bir asırlık ömrünü hafız ve talebe yetiştirmeye adamış Elazığ’ın tanınan simalarından Kur’ra hafız, yazar, şair ve hattat Abdullah Nazırlı’nın “Divan-ı Nazlı” adlı eserinde yer alan yaklaşık 300 Osmanlıca- Türkçe şiiri kapsayan “Milletlerarası İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması” sonuçlandı. Adını taşıyan Hafız Abdullah Nazırlı (HAN) Vakfı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile resmi ve özel kuruluşların desteğiyle, ülkemizde ilk defa milletlerarası düzeyde gerçekleşen ilahi ve naat’tan oluşan eserler değerlendirmeye alındı.

14 ESERE ÖDÜL

Yürütme Kurulu Başkanı Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun yönetiminde yapılan ve Gazi Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Güzel Sanatlar Genel Müdürü M. Salim Tokaç, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, Tasavvuf Musikisi Topluluğu Sanat Yönetmeni Yusuf Kayya, Bestekâr Amir Ateş ve Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Türker Eroğlu’dan oluşan jüri heyeti, yarışmaya katılan 227 eserden şartnameye uygun görülmeyen elemeler ile 176 eseri online ortamda değerlendirdi. Jüri heyeti ekim ayında yaptığı son toplantısında finale kalan 30 eserden 14’ünü ödüle layık gördü.


Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız.


Tüm Haberler

1NİSAN
İlahi İcra
Yarışması
Başlıyor.

Duyurular

Başvuru Ücreti Kaldırılmıştır

Yarışmaya Başvuracak Olanlara Kolaylık Sağlamak İçin; 1. Başvuru ücreti olarak...

devamı

İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası İcra Yarışması 1 Nisan’da başlıyor!

İlahi Aşkın Sesi İcra Yarışması Başvurları. 1 Nisanda Başlıyor.

devamı

İlahi Aşkın Sesi Dergisi Yayınlandı

İlim - İrfan - Ahlak - Hikmet Kültür - Sanat - Edebiyat Şiir - Tarih - Mûsıkî Dergisi yayın hayatına başladı. Derigiye erişmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

devamı

Başvurular sona ermiştir

Yunus Emre Yılı’na özel olarak bu yıl 3.sü düzenlenen İlahi...

devamı

Yarışmamıza artık 5 beste ile başvurabilirsiniz

Yunus Emre ve Türkçe Yılı nedeniyle Yunus Emre şiirlerinin bestelenmesini...

devamı

Yarışmaya başvuru ücreti kaldırıldı

Ülkemizin yaşadığı pandemi sürecinde sanat camiamızın da maddi-manevi sıkıntılar yaşadığı...

devamı

Başvuru için Güfteler Kitabı yayınlandı

Bu yıl Yunus Emre Yılı nedeni ile üçüncüsü yapılan İlahi Aşkın Sesi...

devamı