Prof. Dr. Gülçin Yahya KAÇAR

Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müdürü, Ankara


Akademisyen, ud sanatçısı, besteci. Aslen Kayserili olup 1966 yılında Ankara’da doğdu. 1984 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünü kazandı. Burada Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası grup şefi Aycan Sancar ile dört yıl flüt çalıştı. 1986 yılında ud virtüözü, besteci, mimar Cinuçen Tanrıkorur’un öğrencisi oldu. 1988 yılında Selçuk Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde ud ve flüt çalgıları öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 1993 yılında “Türk Saz Musikisi’nde İcra – Nota Farklılığı” adlı çalışmasıyla yüksek lisansını, 2000 yılında “ Yorgo Bacanos’un Ud Taksimleri” konulu çalışmasıyla da doktorasını tamamladı.

1997 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2002 yılında Yardımcı Doçent, 2004 yılında Doçent, 2009 yılında da Profesör ünvânını aldı. Türk müziği ve eğitimi üzerine, ulusal ve uluslararası bilimsel dergi ve yayın organlarında birçok makalesi yayınlandı. Bahreyn, Fas, İsveç, Suriye, Umman Sultanlığı, Kore, Kosova, Makedonya, Romanya, Çin, Portekiz, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan gibi ülkelerde Türkiye’yi temsil etti. Mozart’ın piyano konçertosunu senfoni orkestrası eşliğinde ud ile seslendiren ilk ud sanatçısı oldu. Halen 210 bestesi mevcuttur.

Bergüzâr-ı Çanakkale, Hoca Ahmet Yesevî’den Hikmetler, Mehmet Âkif’e Vefâ gibi Türk kültür ve tarihinde iz bırakan konular üzerine besteleri bulunmaktadır. Türk musikisinin ma’na ve mâhiyyeti üzerine konferanslar vermektedir. Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Kurucu Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Emekli 1.Sınıf Emniyet Müdürü Dr. İzzet Kaçar ile evli olup Emirhan Ahmet ve Mehmet Yekta adlı iki evlâdı vardır.