Hasan ÖZTÜRK

ias_juri_uyeleri_hasan_ozturk

Türk Halk Müziği Şube Müdürü, Ankara


İlk ve orta öğrenimini Elâzığ’da tamamladı. Orta öğrenimi yıllarında babası Hasan ÖZTÜRK’ün etkisi ve desteği ile musikiye merak saldı. 1978 yılında Stüdyo Ses tarafından düzenlenen ses yarışmasında birinci oldu. Lise yıllarında başladığı Elazığ Musiki Konservatuarı Derneğindeki meşklere çok uzun süre ara vermeden devam etti. Mahalli ses sanatçılarından Kemal YENİCELİ, Demirci SITKI Abdulkadir Bay, Paşa DEMİRBAĞ, Abbas BAKIR, Ali ÖNER, Fehmi ATILGAN, Celal ÖZER, Mustafa AYTEKİN, Fevzi ERGÜN, Yusuf KAMAÇ, Kudret GÜLŞAHİN, Halil BİLAL ve Türker EROĞLU ile birlikte musiki çalışmalarına devam etti. Enver DEMİRBAĞ ve Paşa DEMİRBAĞ’dan tavır ve yorum dersleri aldı.

1987 yılında Ankara Harita ve Kadastro Yüksek Okulunu tamamladı. İlk görev yeri Elazığ Palu ilçesi Kadastro Müdürlüğünde musikiye ara vermeden devam ederek “Hâfız Nuri ve Telgrafçı Akif gecelerinde” solist olarak sahneye çıktı.

1990 yılında Kültür Bakanlığı Şanlıurfa Türk Halk Müziği Devlet Korosuna sanatçı olarak katıldı. Musiki hayatına 2008 yılından beri Ankara Türk Halk Müziği Korosunda devam etmektedir.