Ahmet ÖZHAN

ias_juri_uyeleri_ahmet_ozhan

Türk Sanat Mûsıkîsi Ses Sanatçısı – Bestekâr


1960’lı yılların sonlarında İstanbul Belediye Konservatuarı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimini tamamladı. Üsküdar Musiki Cemiyeti ve İstanbul Belediye Konservatuarı’nda eğitimini sürdürürken, bir yandan da sahne ve plak çalışmaları yaptı. Plak çalışmalarının yanı sıra, sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında yorumcu, programcı ve yönetmen olarak da görevler aldı. Birçok 45’lik, plak, longplay, kaset, CD çalışmaları yaptı. 1991 de kurulan, Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kurucusu ve genel yönetmeni oldu.

Topluluk çalışmalarını Konya Mevlana İhtifalleri’nin yanı sıra, İstanbul Festivali gibi etkinliklerde verdiği klasik ve tasavvuf müziği konserleriyle sürdürdü. 1980 yılından beri iştirak ettiği Konya Mevlânâ İhtifalleri, 1984’den beri yer aldığı İstanbul Festivali ile Güldeste isimli klasik ve tasavvuf müziği konserleri ve Tokyo’dan San Francisco’ya kadar pek çok yurt dışı ve sayısız yurt içi konserleri ile müzik birikimlerini sanatseverlere sundu. Genel Yönetmeni ve solisti olduğu toplulukla Âteş-i Aşk isimli beş CD’lik tasavvuf müziği albümü, padişah bestekârların eserlerinden oluşan bir CD ve yine İlâhiyat-ı Kenân isimli bir tasavvuf müziği albümü yaptı.

1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1985 de Singapur’da yapılan Asya Müzik Festivali”nde ülkemizi temsil etti. Özel bir televizyon kanalında dört yıl süreyle Şarkılar Seni Söyler isimli bir müzik programının yönetmenliğini, sunuculuğunu ve solistliğini yaptı.

2013 tarihinde Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi tarafından Çanakkale Konservatuarı’nın önerisi ile fahri doktora unvanı verildi.