Danışma Kurulu

ias_danisma_kurulu_necati_cetinkaya

Necati ÇETİNKAYA
Vali, 55.Dönem Milletvekili

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kaymakamlık, Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve vekilliği, Hatay ve Giresun İI Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı, Ordu, Konya, Diyarbakır, Bursa ve Manisa Valiliği ve Milletvekilliği görevlerinde bulundu. Bestelenmiş ve repertuarlara alınmış çok sayıda şiiri, ayrıca yayımlanmış 1 kitabı bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kaymakamlık, Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve vekilliği, Hatay ve Giresun İI Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı, Ordu, Konya, Diyarbakır, Bursa ve Manisa Valiliği ve Milletvekilliği görevlerinde bulundu. Bestelenmiş ve repertuarlara alınmış çok sayıda şiiri, ayrıca yayımlanmış 1 kitabı bulunmaktadır.


ias_danisma_kurulu_ali_coskun

Ali COŞKUN
Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Ekonomisi master programını tamamladı. Elektrik Mühendisliği, Yeminli Mali Müşavirlik ve Sanayicilik yaptı. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. TOBB Başkanlığı, İslam Ülkeleri Odalar Birliği Başkan Vekilliği, Milletlerarası Ticaret Odası Türk Millî Komitesi Başkanlığı, DEİK Kurucu Başkanlığı görevlerini yürüttü, Milletvekilliği ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Ekonomisi master programını tamamladı. Elektrik Mühendisliği, Yeminli Mali Müşavirlik ve Sanayicilik yaptı. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. TOBB Başkanlığı, İslam Ülkeleri Odalar Birliği Başkan Vekilliği, Milletlerarası Ticaret Odası Türk Millî Komitesi Başkanlığı, DEİK Kurucu Başkanlığı görevlerini yürüttü, Milletvekilliği ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yaptı.


ias_danisma_kurulu_fikret_karaman

Prof. Fikret KARAMAN
İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı

Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. İstanbul Müftü Yardımcısı, Hekimhan, Safranbolu ve Akçakoca ilçe, Erzincan ve Elazığ il müftülüğü yaptı. Viyana Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği, Paris Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı ve T. C. Sofya Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği görevlerini yürüttü. Hâlen İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.


ias_danisma_kurulu_nasrullah_hacimuftuoglu

Prof. Nasrullah HACIMÜFTÜOĞLU
Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı

İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Erzurum İmam- Hatip Lisesi, Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde eğitimci olarak çalıştı. Tefsir, Kur’ân’ın icazı ve mucizeliği üzerine akademik çalışmalar yaptı. Arapça Fahreddin-i Razi’nin tenkidli neşrini hazırladığı eseri Beyrut’ta basıldı. Arapça, İngilizce ve Farsça bilen HACIMÜFTÜOĞLU hâlen Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak görevini sürdürmektedir.


ias_danisma_kurulu_nazif_yilmaz

Nazif YILMAZ
Din Öğretimi Genel Müdürü

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında hafızlık yaptı. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı’nda tamamladı. Hâlen Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü olarak görev yapan Yılmaz’ın, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı’nda “İmam-Hatip Liselerinde Kur’ân-ı Kerim Öğretiminde Yeni Yöntemler ve Materyal Kullanımı” adlı doktora tez çalışması devam etmektedir.


ias_danisma_kurulu_muammer_erol

Muammer EROL
Konya Valisi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi`ni bitirdi. Tekirdağ Saray Kaymakam Vekilliği, Burdur-Kemer, Muş – Bulanık, Bolu-Göynük ilçeleri kaymakamlıkları, Muş Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İdari Genel Sekreter Yardımcılığı ve Mülkiye Müfettişi olarak Teftiş Kurulu Başkanlığında görev yaptı. Hâlen Konya Valisi olarak çalışmaktadır.


ias_danisma_kurulu_murat_zorluoglu

Murat ZORLUOĞLU
Elazığ Valisi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Milletlerarası İlişkiler Bölümünü tamamladı. Mersin Gülnar, Bingöl Genç ilçelerinde Kaymakam olarak görev yaptı. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü ve Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ile Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerini ifa etti. Hâlen Elazığ Valisi olarak görev yapmaktadır.


ias_danisma_kurulu_o.faruk_kocak

Ömer Faruk KOÇAK
Mardin Valisi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun oldu. Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresinde uzman yardımcısı olarak çalışma hayatıma başladı. Bolu-Dörtdivan, Şanlıurfa-Halfeti, Kayseri-İncesu, Diyarbakır- Bismil, Çankırı-Ilgaz ilçelerinde Kaymakamlık yaptı. İngiltere’de Exeter Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Milletlerarası İlişkiler ve AB ile Koordinasyon Daire Başkanlığı görevinde bulundu. Sağlık Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı olarak çalıştı. Hâlen Mardin Valiliği görevini sürdürmektedir.


ias_danisma_kurulu_ilhan_armutcuoglu

İlhan ARMUTCUOĞLU
Emekli / Müftü

Konya Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. İmam-hatip olarak ilk görevi Marmaris ilçesinde aldı. Muğla ve Manisa İl Müftüsü olarak atandı. İzmir merkez vaizliğinde bulundu. 32 yıl resmî görev yaptıktan sonra Diyânet Teşkilâtı’ndan emekli oldu. Arapça ve Farsça bilen Armutcuoğlu’nun Kasîde-i Bürde, Kasîde-i Ziyâiyye, Münâcât-ı Ebû Bekrini’s Sıddîk adlı manzum tercümeleri basılmıştır. Çeşitli dergilerde yayımlanmış makâle ve incelemeleri vardır.


ias_danisma_kurulu_mustafa_kilic

Dr. Mustafa KILIÇ
Emekli Akademisyen / Bestekâr

İstanbul İslam Enstitüsünü bitirdi. Enstitü yıllarında özel olarak musiki eğitimi ile ilgilendi. 30 yıl sürdürdüğü öğretmenlik mesleği sırasında Erzurum İslami Bilimler Fakültesinde doktorasını tamamladı. Bir yıl süre ile Mısır’da dil eğitimi gördü. Doçentlik unvanını Kayseri Yüksek İslam Enstitüsünden aldı. Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Almanya, Hollanda, Kanada ve Avustralya’da çeşitli sempozyumlara katılıp makaleleri yayınlandı. Farklı yerlerde kütüphane müdürlüğü ve yazma eser uzmanı olarak çalıştı. Neşredilmiş pek çok şiir, makale ve bestesi bulunan KILIÇ, Tasavvuf Musiki çalışmalarına hâlen kurduğu koro ile birlikte devam etmektedir.