Biz Kimiz

İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması Tasavvuf mûsıkîsinin mühim değerlerinden biri olan form zenginliğini yeniden canlandırmak, bestecileri son dönemde yeterince eser bestelenmeyen formlarda eser bestelemeye ve yeni form arayışlarına teşvik eden, Milletlerarası bir organizasyonudur.

İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması dünyanın her yerinden, farklı kültürlerden yetenekli bestecilerin katılımı ile zenginleştirilen, gelenekli olarak her yarışmada düzenleyeceği “İlahi Aşkın Sesi” konserleri ile mûsıkînin hissî gücünden yaralanarak insanlığa ilahi aşk mesajları vermeyi amaçlamaktadır.

Ayrıca, İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması katılımcılarından aldığı güçle çeşitli kültürel etkinlikler gerçekleştirme arzusundadır. Böylece; günümüz dünyasının yaşadığı sorunlara ilahi aşk ve sevgi esasında alternatif çözümler sunmayı, farklı bakış açılarıyla ruhi ve hissî olgunluğa eriştirmeyi amaçlamaktadır. İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması insanlığın yaşadığı hissî dönüşümlerden her yarışmada farklı bir tema seçip dünya kamuoyunun dikkatini o yöne çekmeyi ve farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması bu nitelikleriyle ilahi aşk yolunda kültürler arası köprüler kurma görevi üstlenmektedir.

Ne Yaptık?

Birincisi 2016 yılında tamamlanan İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması Hâfız Abdullah Nazırlı tarafından kaleme alınan ve ‘’Divan-ı Nazlı’’ isimli kitapta toplanan şiirler/ güfteler konu edilerek yapıldı.

Türkiye, Makedonya, Kanada, Irak ve Azerbaycan’dan katılan toplam 227 bestekârın eserleri arasından Değerlendirme Kurulu tarafından titiz bir değerlendirme sonucunda kazanan eserler belirlendi. Kazanan eser sahiplerine toplamda 55.000 TL ödül verildi.

Kazanan eserler; Konya, Ankara, İstanbul, Üsküp (Makedonya) ve Elazığ’da düzenlenen konserlerde “Konya Tasavvuf Korosu Topluluğu’’ sanatçıları tarafından seslendirildi.


Tanıtım kataloğunu indirmek için tıklayınız.